מידע מקצועי

הצעד הראשון בתהליך רכישת מדפסת UV הוא ההחלטה אם לרכוש מדפסת שולחנית או היברידית. אז מה ההבדל ואיך מחליטים?

 

10 נקודות למחשבה:

עסק שמעוניין לרכוש מדפסת UV צריך לבחור לא רק לפי תחושות בטן ולא רק לפי צרכי העסק העכשוויים, אלא גם תוך ראייה לטווח רחוק. דוגמה טובה לכוונת המשורר היא שבעסק שילוט לעתים קרובות לא חולמים בכלל על הפוטנציאל הגלום בהדפסה ישירה על זכוכית, על מוצרים מוגמרים או על חומרים בעלי גובה. יש לשים לב שמדפסות היברידיות רבות בנויות למעשה על מדפסות גליל-לגליל (roll-to-roll) סלובנטית, עם שינויים קלים שמאפשרים ליצרן למכור מכונה שמדפיסה על חומר קשיח בלי לפתח את הטכנולוגיה הראויה לכך. למודלים האלה יש בדרך כלל פינים או גלגליות שמחזיקים את החומר ומשאירים סימנים בחומרים רכים ומחייבים ניקוי אחרי כל עבודה. דווקא המדפסות שלHandTop יוצרו הפוך: תחילה פיתחו דגמים שולחניים עם שולחן וואקום, ולאחר מכן דגמים היברידיים עם חגורת וואקום.

הבדל מספר 1: הגודל הפיזי של המדפסת.

בין אם בוחרים במדפסת רחבה UV בגירסה זו או אחרת, מדובר במכונות שתופסות מקום רב. מעבר למקום של הפלוטר עצמו, צריך מקום כדי להעלות ולהוריד את החומר. לוחות של קאפה, לוקיבונד, פרספקס וכדומה תופסים מקום רב גם הם. אם יש מספיק מקום, עדיף כמובן להעלות את הלוח מאחורי המדפסת ולהוריד אותו אחרי הדפסה מקדימה, אך הדבר דורש כמה מטרים מכל צד של המדפסת. צריך כמובן גם מקום כדי למלא דיו ולגשת לטפל במכונה. בגירסה השולחנית המקום הדרוש נשאר קבוע. בגירסה ההיברידית חייבים מקום לגלילים הגולמיים ולגליל של החומר לאחר הדפסה, וכן מקום לשולחנות העזר בזמן שעובדים על חומר קשיח ומקום בצד לשולחנות העזר בזמן שאינם בשימוש. ברצוני להזכיר שבעבודה עם חומרים קשיחים נוחות העבודה חשובה ממהירות ההדפסה, משום שטיפול מסורבל בלוחות תוך כדי העבודה השוטפת גוזל זמן רב יותר מאשר ההפרש במהירות ההדפסה. אחד היתרונות של מדפסות HandTop הוא דווקא נוחות העבודה בהעלאת והורדת החומר.

הבדל מספר 2: יש לקבוע מה יהיה עיקר העבודה עם המכונה.

מי שכבר יש לו מדפסת סולבנטית או אקו-סולבנטית גליל-לגליל ומוסיף מדפסת UV כדי לעבוד עם לוחות קשיחים, יבחר בדרך כלל במדפסת שולחנית. לרוב, רק מי שאין לו ברירה בוחר במודל ההיברידי. אם מעל 80% מהעבודה שלה מיועדת המדפסת היא עם חומר קשיח, כדאי בדרך כלל לבחור במודל שולחני – flatbed, כאמור תוך ראייה אל איפיוני העבודה העתידיים.

הבדל מספר 3: סוג הדיו.

הדפסה על זכוכית או חומר קשיח אחר מצריך דיו UV רגיל (rigid). עבודה בגלילים מחייבת באופן כללי דיו גמיש flexible שהוא יקר יותר. הדפסה על זכוכית, נירוסטה או חומרים חזקים וחלקים מאד דורשת בדרך כלל טיפול מוקדם עם פריימר. במדפסות HandTop הצבע הלבן הוא חלק אינטגרלי של שתי גירסאות המדפסת. לא תמיד זה המקרה. לדוגמה, מדפסת HP FB500 מסוגלת להדפיס בלבן תוך שימוש בערוצי צבעי הלייט, אבל הדבר מחייב ניקוי כללי של המכונה והדפסה פעם נוספת, תהליך ארוך ומסורבל שמבזבז הרבה דיו וגורם למפעילים כלל לא להשתמש בפונקציה הזאת. הדפסה בלבן חוסכת הרבה זמן ודיו: אם התוצאה הרצויה היא לוח בצבע רקע כהה, אפשר להדפיס על לוח בצבע רקע זה ולהדפיס, לדוגמה, מספר טלפון או פרט בולט אחר בלבן,במקום להדפיס רקע כהה על לוח לבן שלם.

הבדל מספר 4: גובה החומר שאפשר להכניס למכונה.

במדפסות שחברתנו משווקת אפשר להדפיס עד גובה של 10 ס"מ במדפסת שולחנית, לעומת 5 ס"מ במדפסת היברידית. למי שטרם הדפיס על חומרים קשיחים הדבר נשמע לא רלוונטי, אך ברגע שיש אפשרות להדפיס ישירות על דלת, קופסה, על מוצר ארוז או על כל חומר שיש לו גובה, עולם חדש של אפשרויות נפתח בפניך ותרצה לנצל את זה! לא כל מדפסת UV מסוגלת להגיע לגובה כזה.

הבדל מספר 5: הדיוק שבהדפסה.

מדפסת שולחנית בדרך כלל מדוייקת יותר מאשר זו ההיברידית. במדפסות השולחניות שלנו הדיוק הוא מוחלט, משום שיש להן מערכת של פינים שהיא ממקמת את החומר לנקודת אפס. הפעלה פשוטה של מערכת הוואקום תחזיק את החומר במקום בעת ההדפסה. החומר נשאר במקומו לאורך כל תהליך ההדפסה ולא יכול לזוז, גם אם מדובר בהדפסה חוזרת מספר פעמים כדי לקבל אפקטים כגון גובה דיו, לכה סלקטיבית, שלוש שכבות (בדרך כלל תמונה, לבן ותמונה בחומר שקוף) או שכבת לבן נוספת מעל פרט מסויים. אף מדפסת היברידית, מכל חברה בעולם, לא מסוגלת להגיע לדיוק כזה.

הבדל מספר 6: משקל החומר שאפשר להעמיס על המכונה.

הדפסת UV על חומר קשיח מציב בפנינו קושי נוסף: המשקל של החומר. בחומר קל כמו קאפה אין שום בעיה. בהדפסת לוחות עץ, זכוכית או מתכת המשקל מהווה מכשול מעצם תמרון הלוח. במכונות השולחניות שלנו אפשר בפעולה קלה להפוך את הוואקום שבשולחן, ודבר זה מקל מאד על הזזת החומר על פני השולחן בעת העלאתו ומיקומו לפני ההדפסה, וכן על הורדתו לאחר מכן. הוואקום ההפוך גורם לעבודה קלה יחסית גם בעת הדפסה על זכוכית עבה. אולם, מבחינת המשקל של קילו למטר ריבוע למעשה אין הבדל בין שתי הגרסאות במדפסות שלנו, לעומת דגמים היברידיים רבים של חברות מתחרות, בהם יש מגבלות קשות בנושא זה.

הבדל מספר 7: אורך החומר שאפשר להדפיס עליו.

המדפסות השולחניות מוגבלות לשטח ההדפסה של השולחן, הן לאורך והן לרוחב. אמנם יש מקום לשים לוח מעט גדול יותר על אף שהחומר החורג לא יודפס. בגירסה ההיברידית אפשר להדפיס ברוחב המירבי על לוח שהוא ארוך מאד, אם דואגים לתמיכה ראויה לפני ואחרי שולחנות העזר. זו נקודה חשובה לטובת המדפסות ההיברידיות. שוב, יש לשים לב למשקל החומר ולסטיות תוך כדי ההדפסה. המדפסות ההיברידיות שלנו מצויידות במערכת שמייצבת את החומר ומונעת מהלוח לסטות תוך כדי ההדפסה, אך הדפסה על לוח ארוך מאד מחייבת הלכה למעשה נוכחות של המפעיל לאורך כל התהליך.

הבדל מספר 8: הדפסה על חומרים צורניים.

במדפסת היברידית אפשר בדרך כלל רק להדפיס על חומר עם צדדים ישרים. לעומת זאת, במדפסת שולחנית אפשר לעבוד עם מוצרים בכל מיני צורות. הוואקום שבשולחן יחזיק חזק את החומר, בלי קשר לצורתו. במדפסת שולחנית אפשר גם להדפיס בקלות מוצרים קטנים כמו כיסויים של מכשירים סלולריים, מתגים או מוצרי פרסום. בדרך כלל עדיף לבנות תבנית שתחזיק כל פריט באותו מרחק, אך אפשר לבנות כזו בקלות על-ידי לייסטים או לוח עם חורים. אם מדובר על עבודה בכמות מאד גדולה כדאי להצטייד בתבנית מקצועית.

הבדל מספר 9: אפשר להדפיס מספר רב של לוחות במדפסת שולחנית.

קיבלת פעם הזמנה של 100 לוחות פוליגל עבור 50 מטווכי מתווכי דירות שונים, כל אחד עם שם ותמונה שונים? עד עכשיו היית צריך להדפיס מדבקה ואז להדביק כל אחד על החומר בלי לעשות "קווץ'" ובלי להשאיר בועות. מעכשיו תוכל לשים כמה לוחות על המדפסת וללכת לשתות קפה. כל מה שנותר לעשות זה להעלות ולהוריד את החומר!

הבדל מספר 10: במדפסת שולחנית ניתן להדפיס הדפסה דו-צדדית מדוייקת.

בגלל האפשרות למקם את החומר באופן מדוייק על השולחן, ניתן להדפיס עבודות על חומרים שקופים, כגון זכוכית, משני הצדדים, עם או בלי שילוב רקעי לבן, ובכך ליצור אפקט תלת-מימדי מיוחד ומרשים. במדפסות שלנו קל למקם חומרים, ואפילו חומרים כבדים, הודות למערכת פינים (registration), וכן הודות למערכת הוואקום ההפוכה.

מסקנה: כדי לקבוע אם מדפסת שולחנית או היברידית מתאימה לך יותר, חייבים בראש ובראשונה לשקול איך אפשר למקסם את הרווח שניתן להפיק מההשקעה, תוך הבנה עמוקה של מלוא הפוטנציאל. כמובן שיש לחשב את עלות המכונה ואת עלות התפעול, כולל זמן עבודה, חשמל ומקום אל מול העבודות שאפשר לבצע עם המכונה. וזאת הנקודה שבה רוב האנשים טועים: אסור להסתכל רק על סוגי העבודות שאתה עושה היום. מדפסת UV פותחת לפניך עולם חדש של אפשרויות וצורות עבודה שעשויים לחסוך שעות עבודה רבות ושיאפשרו לך לפנות לקהל לקוחות חדש לגמרי. לכן, מי שעומד לפני רכישה כזו חייב "לפתוח את הראש" ולנסות להביט קדימה.

קטלוג מוצרים

יצירת קשר

רחוב אדם 47, ירושלים מיקוד 93782
טל: 052-88-692-88
דוא"לThis e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
פקס: 077-481-0141 

   linkedin-icon   logo facebook balck b